«КАРПАТСЬКА ТРЕБМІТА»

Українська трембіта - гордість Карпат 

Якщо ви хоч раз у житті відпочивали в Карпатах, то не могли оминути такий інструмент як трембіта - гордість українських гір. У всіх туристів з’являється бажання потримати її в руках та спробувати видати звуки, які насправді не так легко даються пересічному українцю. Що це за пристрій, який занесений до книги рекордів Гіннеса, пропонуємо дізнатися зі статті.

Будова трембіти та її призначення 

Трембіта - найдовший духовий інструмент у світі, довжина якого сягає від 3-х до 8 метрів. На перший погляд вона схожа на звичайну палицю, але по суті це дерев’яна конусоподібна труба з наскрізним отвором всередині.За її допомогою в давні часи гуцули обмінювалися новинами:для вівчаря це був засіб зв’язку з односельчанами, коли необхідно було сповістити про вихід овець на полонину;Особливі звуки повідомляли про небезпеку: сумною звісткою проводжали людину в останній путь;трембіта інформувала про народження дитини;

Нею запрошували на весілля, родини та хрестини;наглядачі на вершинах гір давали знати про наближення ворога;її звук орієнтував мисливців у горах, що заблукали в негоду.Всі найважливіші події відбувалися завдяки цьому чарівному пристрою, адже звук трембіти чути в районі 10 км.

Виготовлення трембіти

Виготовляють трембіту зі смереки, бажано “громовиці” - дерева, в яке влучила блискавка. Гуцули переконані, що через грім деревині передається голос Творця. Близько року матеріал загартовується для кращого звучання, після чого настає найвідповідальніший момент, оскільки одним ударом його потрібно розчахнути навпіл і вручну витесати серцевину. Цей процес може тривати ще 1 рік. Останнім етапом створення музичного інструменту є з’єднання 2-х половинок труби корою дерева. У вузьку частину вставляється мундштук (губна частина духового музичного інструмента).

Хоч трембіта і має таку довжину, насправді вона не така важка як здається на перший погляд. Триметрова труба не перевищує 1,5 кг.

Трембіта і сьогодення 

Музичний пристрій розповсюджений на території Гуцульщини, Бойківщини та Буковини. З приходом новітніх технологій, трембіта майже не використовується в наші дні, проте вона стала символом Карпат і широко застосовується на фестивалях та представлена в етнографічних музеях.

Хочете почути звук трембіти? “Світ Карпат” запрошує в наш край, де ви зможете на власні очі побачити цей інструмент в музеї гуцульського побуту, етнографії та музичних інструментів Романа Кумлика (знаходиться в смт. Верховина Івано-Франківської області), а також на щорічному фестивалі “На Синевир трембіти кличуть”, що відбувається неподалік відомого озера для популяризації закарпатських традицій та фольклору.

Захід проходить в серпні місяці в Міжгірському районі. Тож ви можете забронювати номер в одній із садиб поблизу озера Синевир. Більше інформації тут/ https://svitkarpat.com/mizhgirskiy_rayonКатегорія: | Додав: karinesku2015
Переглядів: 164 | Рейтинг: 5.0/1
21.05.2018, 17:12

Коментарі Всього комментарів: 0

avatar