МРІЯ ПРО УЖГОРОД

Ужгород мені не сниться, як відрізало. Мені взагалі давно перестали снитися сни. Вірніше, щось бачу, але ось як не намагаюся пригадати, нічого не виходить. Наче в голові жене вітер обривки зім'ятих газет і летять вони невідомо куди, зловити хоч клаптик неможливо. Ні, я люблю своє рідне місто. А як інакше, адже прожила всередині нього свої п'ятдесят з хвостиком свідомих і не зовсім років. Він просто живе, невловиме, як здорове серце, печінку, легені у звичайної людини. Все в тобі в порядку, ти наповнений всякою тельбухами, яка булькає, стукає, нечутно, як годинник, працює, а коли заболить, ти відразу згадуєш, що у тебе є серце і навіть горезвісні гланди і апендицит. Не будемо про медицину, мова зовсім про інше.

Я встаю рано, обходжу своїх милих тварин, до речі, Міла, наша улюблена коза з очима-тире, яку Мідянка іноді розгнівавшись, називає «діявольскім створінням», до сих пір не розродилася, плутає нам все весняні плани. Ну ось, знову відволіклася. Моя подруга, теж Людмила, завжди лякається, коли я, надихнувшись словом, перескакую з теми на тему, а так як це відбувається практично завжди, то встежити за ходом моєї думки досить складно. Вона, людина статечна і логічний, намагається повернути мене до витоків. Спочатку дисципліновано слухаюсь, але захопившись, знову відлітаю невідомо куди. Начебто говорила про одне, а тут відразу - зовсім інше. Подруга терпляче просить далеко не летіти, повернутися, тому що незрозуміло взагалі про що йде мова. Далі упокорюється, просто слухає, напевно, марно нагадувати, а може, з уривків історій, вражень, криється строкате ковдру моїх оповідань ні про що і про все.
Значить, встаю я рано, сніг ще не зійшов і вранці легкий морозець. Позаду мене довга виснажлива зима із заметами по пояс, попереду - радість весняного ранку, а всередині ... Він.

Про нього я не думаю (навіщо?) Просто знаю, що давно паморочать запахом в палісадниках на Берчені гіацинти. Ось-ось зацвітуть сакури, невидимий блендер (інструмент в руках природи майстриня) попрацювати, спінить, сколотить, акуратно покриє рожевим кремом дерева, вони розчулили вдячний людське око ніжною розкішшю кольору. Спасибі тобі, Господи, за те, що ти даруєш мені ці весни, а може, милістю твоєму, я всю цю пишність побачу ще й ще. Потім, коли відцвіте, пелюстки присплять блідо-рожевим снігом вулиці, їх підхопить легка заметіль, викладе на асфальті візерунки і змійки. У травні на набережній під липами, в світлі вуличних ліхтарів закрутять, зажужжат важкі хрущі.

Ні, я не сумую за стінами, в яких провела багато щасливих і не дуже днів, я сумую за запахами, кольором, тінями і півтінями, звуками. У роки мого дитинства місто було, як оркестр. Вранці по Корзо діловито проїжджала вусата поливалка, шипіла, розбризкуючи на всі боки струменя води, ходила молочниця, штовхала візок, на якій щільно стояв алюмінієвий бідон. На молочниці був білий фартух і біла косиночка на голові. Молоко набиралося довгим ополоником, який, як натренований плавець, швидко пірнав в пінисту маслянисту безодню. Жінка зазивала покупців голосно, протяжно. Біля входу в ринок стояв точильник, натискав на педаль, гудів, іскрить, працював. Час від часу з'являвся лудильник. Він їхав на возі, пропонував на все горло «Гершка платан». Йому виносили полагодити каструлі, сковорідки, яку кухонну дрібниця.


 
Якось я написала про наші сакури, розповідь помістила в інтернет. Сердитий критик прокоментував: «Які сакури? Ви в Японії? »Ну, що тут скажеш, я йому відповідати не стала.

Потім зацвітуть липи, солодко запахне, іскристий тихий Вже рознесе неповторний парфум вулицями старого міста ... Добре влітку посидіти під тінню лип, не поспішати, зупинитися, вдихнути, а потім, заправитися соком дня, побігти за своїми, здавалося б, дуже важливих справ. Неправда. Немає нічого важливішого томної щільності зупинився повітря, розчиняє простору, надзвичайно дивного стану, майже трансу, в якому ти і місто і ця набережна, і лавка.
У мене є дві однокласниці, вони ж і однокурсниці Наташа і Світу. Разом ми провчилися в школі десять років, а потім п'ять в університеті. Школа у нас була хороша, так що студентками ми більше нудьгували. Дівчата кожну літню сесію проводили ніч перед іспитом на набережній під липами. Ритуал. Вони запасалися підручниками, сідали під ліхтар і дозубрівалі те, що ще не встигли заковтнути. Кожен раз до них підходив наряд міліції, просив показати документи, підозрював. Дівчата пояснювали ситуацію, показували сумки з підручниками, термосом, бутербродами. Правоохоронці, природно, нічого не розуміли, дивувалися і йшли геть. Тепер ми всі бабусі і минуле згадується з посмішкою.

Ще люблю ранкову Київську набережну, коли облітають листя каштанів, лягають на асфальт щільним кармін-охристим візерунком. Ні, набережні прекрасні в будь-яку пору, навіть якщо над голими бедзеровскімі деревами щільно стоїть осінньо-зимова імла негоди.
Ужгород - це художник Ечі Семан з його неймовірною артистичністю, епатажем, піднесеною капелюхом при зустрічі, моя вчителька Галина Олександрівна Габда, яку ми, підлітки, позаочі називали Габдушка, красуня Надя Дегтярьова, мої дорогі друзі, маестро живопису Ігор Панейко з кокетливо розстебнута на грудей гудзиками на літній сорочці ...

Ні, Ужгород мені не сниться, він живе в мені, він - це я.Додав: vitaxa
Переглядів: 432 | Рейтинг: 0.0/0
11.04.2016, 21:19

Комментарии Всего комментариев: 0

avatar
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Свiт Карпат рекомендує (ТОП 16)

БЕРЕГОВО
ЯБЛУНИЦЯ
СЛАВСЬКЕ
ВОРОХТА
КОТЕДЖ В ПІДГІР'Ї
БІЛЯ ТИСОВЦЯ
СОЛОТВИНО
СХІДНИЦЯ
СЛАВСЬКЕ
БЕРЕГОВО
СЛАВСЬКЕ
СИНЯК
БУКОВЕЛЬ
СЛАВСЬКЕ
СИНЕВИР
СИНЕВИР