ОДА ВДЯЧНОСТІ

В любові до органу визнаються багато. Свого часу тих, хто побував у Домському соборі в Ризі, вважали щасливчиками і істинними меломанами. Сьогодні органами нікого не здивуєш, їх багато в церквах, а в великих містах України створені цілі органні зали. Але нікуди не зникло то трепетне і захоплене почуття, яке відчувається людиною при звуках цього дивного інструмента. Та й інструмента чи? Вдалося почути від одного музиканта, що орган і інструментом називати якось ніяково, так як це, по правді, - унікальне могутнє створення рук людських, покликане своїм звучанням дивувати, вражати й проникати в найпотаємніші куточки душі.

король інструментів

Люблю орган: він - грім і ліра, ніч і блиск,
«Він - тремтіння і бронза, він хвилі безмірною сплеск ...»

- Такими словами висловив своє захоплення органом Віктор Гюго.

В одному з інтерв'ю художній керівник камерного хору «Кантус» Еміл Сокач назвав орган королем інструментів. І саме так багато любителів музики і сприймають старий орган відомої чеської фірми «Riger Kloss, який знаходиться в головному концертному залі Закарпатської обласної філармоніі.і є головною її цінністю. Історія його воцаріння у філармонії описана так: 1974 року з ініціативи одного з секретарів обкому компартії орган був замовлений і побудований на фірмі «Rieger-Kloss» в Празі і обійшовся в 300 тисяч доларів. Причому його характеристики були узгоджені з акустикою концертного залу обласної філармонії. Втім, є й інша версія, яку озвучив директор філармонії Іван Микита. Відповідно до неї, орган був куплений в Прибалтиці і привезений на Закарпатті.

Ода вдячності - для філармонічного органу і його близького оточення (3I3G0052)
Ода вдячності - для філармонічного органу і його близького оточення (3I3G0087)
Ода вдячності - для філармонічного органу і його близького оточення (3I3G0085)
Іван Микита розповідає, що на органі починали грати Іштван Мартон, для нього підбирав музику Дезидерій Задор, але головним фахівцем, виконавцем і зберігачем органу була, звичайно ж, Наталія Висіч. Високого класу музикант, вона не тільки сама грала на цьому інструменті, а й заснувала в Ужгороді органну школу. У дитячій музичній школі ім. Чайковського, багато в чому завдяки тодішньому її директору Івану Шляхті, був відкритий і понині діє спеціальний органний клас. Ця робота мала величезне значення, адже учні Висіч виховують вже третє покоління органістів. І початок фестивалям органної музики було покладено теж завдяки зусиллям Наталії Висіч.

Орган як жива істота

Її учениця і тепер уже солістка-органістка Катерина Ісак-Гажо до сих пір не може говорити про свою наставниці спокійно: занадто важким ударом став її відхід з життя. Катерина згадує, що Наталія Дмитрівна ніколи не сприймала орган як машину Вона говорила, що це жива істота. Бувало, прийде розігруватися, а якась нота не дає потрібний звук, згадує молода органістка. Наталя Дмитрівна в таких випадках казала, мовляв, ось йому (інструменту) щось не подобається, показує характер. Коли через якийсь час, все налагоджується, Наталя звертається до органу зі словами: «Тепер ти нас любиш, і ми тебе любимо».

Ода вдячності - для філармонічного органу і його близького оточення (3I3G9963)
Ода вдячності - для філармонічного органу і його близького оточення (3I3G9980)

 
Катерина Ісак-Гажо успадкувала любов своєї вчительки до органу і присвятила йому вже 15 років свого життя. Освоювала інструмент в музичній школі, в училищі, а потім у філії Донецької музичної академії. Зараз у неї вже є свій органний клас при музшколі, в якому займаються троє учнів. Катерина щиро вдячна директору філармонії Івану Микиті за те, що діти мають можливість вчитися і займатися на концертному органі. Цим не можуть похвалитися навіть в Європі.

Молода солістка зізнається, що спілкується з органом так само, як і її наставниця - як з близькою людиною. «Яким би не було моє настрій, який би втомленою я не була, а сяду за інструмент - і все проходить, настрій піднімається і залишається лише бажання грати», - ділиться Катерина, - Наталя Дмитрівна в таких випадках казала: «Ну що, відвела душеньку? Уже полегшало? »Крім Катерини, на органі грають також Леся Гайдук, Ольга Дивак, Тетяна Тищенко.

Ода вдячності - для філармонічного органу і його близького оточення (3I3G9947)
Спецрахунок для «лікування» органу

Про сам же герой нашої розповіді - органі - написано і сказано чимало. Відомі його технічні характеристики.

«Орган, opus 3428, має 32 регістри, численні пристосування і каплиці клавіатур, різноманітні виконавські можливості. При порівняно невеликій загальній кількості регістрів орган дозволяє успішно виконувати музику будь-якої епохи. Звертає увагу те, що в органі багато мікстур і язичкових регістрів - 12. Орган піднято над сценою філармонії на укріплених в стіні балках, звук органу рівномірно заповнює приміщення, не створюючи акустичних вузлів і западин. Завдяки такому розміщенню легко виконувати твори разом з камерним ансамблем, оркестром, солістами, вокалістами ». Однак найбільше про цей унікальний інструмент знає людина, яка в прямому сенсі слова проник в його сутність і досліджував найпотаємніші куточки цього величного організму. Йдеться про частини Майстер-настроювач Шандора Шрайнер, музиканта і одночасно реставратор органів. Саме хороша музична підготовка дозволила йому зайнятися, здавалося б, не зовсім звичайним для кларнетиста справою. А почалося все, розповідає Шандор, з одного з церковних органів, який його попросили підремонтувати. Музикант спробував і у нього вийшло. А потім був ще один орган, і ще ... І Шандор захопився цією справою, а тепер успішно поєднує свою музичну кар'єру і нову посаду - налагоджувальника головного органу краю. Розповідає, що на Закарпатті діють 60 органів, більшість - в церквах. Деякі функціонують ще з 19 століття. Це механічні та пневматичні інструменти. Філармонійний орган -електро-пневматичний, все його чотири частини окремі. Протягом того часу, коли Шандор наглядає за органом, він звик вважати його дитиною, за яким треба дуже уважно стежити, шукати причини його примх і намагатися їх усувати. Майстер навчився відразу відчувати збій в «настрої» органу і визначати. де необхідно його втручання. А проблеми бувають, і частіше, ніж майстру хотілося б. Зараз у Шандора велика робота з очищення систем органу. Труднощі полягають у тому, що багато деталей, наприклад, тонку шкіру для пневматики, можна знайти тільки за кордоном. «Вважаю, що для такого унікального і особливого для області інструменту як орган потрібно відкрити спеціальний рахунок, щоб знають і розуміють любителі музики могли надавати матеріальну допомогу для його обслуговування. Це значно полегшило б придбання необхідних матеріалів для його ремонту та реставрації і надовго продовжило йому життя », - впевнений реставратор.

Ода вдячності - для філармонічного органу і його близького оточення (3I3G0013)
Орган в філармонії - найбільший на Закарпатті, але не в Україні. Але від цього він не став менш значущим. Слід врахувати, що великі органи, скажімо, у Львові чи в Харкові, встановлені в спеціальних органних залах, пристосованих для такої музики. Зате наш, єдиний в країні, знаходиться в концертному залі філармонії, і це дає більш широкі можливості його використання, зокрема, участі в концертах різних музичних колективів.

Ода вдячності - для філармонічного органу і його близького оточення (3I3G0029)
З цим повністю згоден директор філармонії Іван Микита.

Ода вдячності - для філармонічного органу і його близького оточення (3I3G0128)
Він добре знає історію воцаріння органу в концертному залі філармонії. Додає: саме тоді зал став називатися органним. І вважає його унікальним. Як унікальна і сама філармонія, де збереглася чудова акустика. Завдяки цьому. в залі не потрібна звукопідсилююча апаратура. Саме тому тут проходять численні конкурси. «Орган - це органічна складова не тільки філармонії та Закарпаття, а й усієї України. І те, що ми єдина область, де орган розташований в залі філармонії, робить її такою ж унікальною, як і сам орган », - впевнений Іван Микита.Додав: vitaxa
Переглядів: 422 | Рейтинг: 0.0/0
18.04.2016, 20:58

Комментарии Всего комментариев: 0

avatar
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Свiт Карпат рекомендує (ТОП 16)

БЕРЕГОВО
ЯБЛУНИЦЯ
СЛАВСЬКЕ
ВОРОХТА
КОТЕДЖ В ПІДГІР'Ї
БІЛЯ ТИСОВЦЯ
СОЛОТВИНО
СХІДНИЦЯ
СЛАВСЬКЕ
БЕРЕГОВО
СЛАВСЬКЕ
СИНЯК
БУКОВЕЛЬ
СЛАВСЬКЕ
СИНЕВИР
СИНЕВИР